Naučna istraživanja ističu da postoje dva osnovna činioca koji doprinose debljanju - ljudska priroda i energetski balans.
Analizirajući obrasce mršavljenja, naučnici su došli do saznanja da postoji periodično nesuzdržavanje i suzdržavanje od hrane, a Džordž Mateljan u knjizi ''Mrsavljenje bez dijete" pobliže objašnjava šta to u stvari znači. Ukratko, kad nam mozak kaže da treba da izbegavamo određenu namirnicu, ponekad se odupremo toj misli i pojedemo hranu. Naučnici pak tvrde da u takvim situacijama moramo biti fleksibilni.
Drugi problem, kada gubimo kontrolu nad planom mršavljenja podrazumeva kršenje sopstvenih pravila, ali ipak ne i jedenje svega što nam dođe pod ruku. Dodatni problem stvara veća želja za hranom kad smo na dijeti pa i sam miris može da stvori probleme.
Istraživanja koja su se radila na temu mršavljenja pokazuju da je posustajanje i grešenje sastavni deo života. Zato, ako se nekad jednostavno ugojimo, to nam je u prirodi.
Energetski balans je drugi činilac koji doprinosi dobijanju kilograma. Hrana nam je potrebna da bi obavljali svakodnevne obaveze i da bi telo nesmetano funkcionisalo, a obično je potrebno od 1.500 do 1.800 kalorija da bi zadržali balans.
Ako ubacite samo 100 kalorija više dnevno, posle određenog vremena telo će to zabeležiti u obliku viška kilograma. Za godinu dana to može da bude i pet kilograma.
Mnogi vežbaju kako bi sagoreli višak kalorija, ali istraživanja spomenutog balansa kažu da je puno važnije izgraditi i održavati mišićnu masu.
Istim činiocima može se objasniti zašto je tako teško gubiti kilograme. Ako se vratite na svakodnevni unos kalorija i želite da smršate, te kalorije morate i da potrošite, piše T portal.
Ako pak krenete obrnutim redom, odnosno ako unosite svakodnevno 100 kalorija manje, za godinu dana bi trebalo da izgubite pet kilograma. Međutim zamislite da stanete na vagu posle samo 30 dana i shvatite da ste izgubili tričavih pola kilograma. Bili biste razočarani. To je još jedan razlog zašto ne treba primenjivati dijete i razmišljati kratkoročno, već je pametnije primeniti zdrav i prijatan celoživotni način ishrane.
IZVOR: S MEDIA
Нема коментара:
Постави коментар