Ako ste odlučili da počnete zdravo da se hranite, čestitamo! Donošenje te odluke je svakako važan korak da postanete zdravija osoba.
Evo nekoliko saveta za suočavanje sa preprekama:
Imajte na umu sledeće:
Kada pokušavate da učvrstite nove navike, bilo da je reč o zdravoj ishrani, vežbanju ili prestanku pušenja-imate bolje šanse za uspeh ako unapred napravite plan.
Znati zašto želite da jedete zdravije vam može pomoći da napravite promene u svojim navikama u ishrani. Zapišite svoje razloge jer će to biti dobar podsetnik ako se kasnije obeshrabrite.
Plan za formiranje novih navika uključuje dugoročne i kratkoročne ciljeve, kao i ideje za prevazilaženje barijera koje se mogu naći na putu vašeg uspeha.
Počnite sa malim, kratkoročnim ciljevima koje možete lako postići. Lakše je istrajati u nečemu ako na početku doživite uspehe.
Podrška od strane porodice i prijatelja može vam puno ponoći. Slobodno im recite šta radite i zatražite njihovu podršku.
Jesti jedan zdrav obrok nije teško. Nije teško ni jesti tri zdrava obroka dnevno. Najteži deo je uvesti određene promene u svom svakodnevnom životu, tako da počnete da jedete zdravo svaki dan i nastavlite da jedete zdravo svaki dan.
Tu se u stvari radi o promenama navika. A promena navika je lakša ako napravite plan.
Postoje tri koraka koja mogu vam mogu pomoći da počnete da se hranite zdravo:
Postavite svoje ciljeve.
Kada su vam jasni razlozi za ostvarenje plana zdrave ishrane, vreme je da odredite svoje ciljeve.
Koji je vaš dugoročni cilj? Dugoročni cilj je nešto što želite da ostvarite u periodu od 6 do 12 meseci. Na primer, vaš dugoročni cilj može biti da:
Snizite krvni pritisak i / ili holesterol.
Dostignete normalnu telesnu težinu.
Kratkoročni ciljevi su stvari koje želite da uradite sutra i prekosutra. Na primer, možete odlučiti da se:
Prebacite na mleko sa malo masti ili bez masti malo masti ili sojino mleko umesto punomasnog mleka.
Smanjite brzu hranu na jednom nedeljno, ili da jedete crveno meso samo 3 puta nedeljno.
Evo nekih brzih saveta o ciljevima zdrave ishrane:
Umesto da menjate navike preko noći, napravite promene jednu po jednu.
Pokušajte da dodate nešto u svoju ishranu umesto da nešto izbacite. Dodajte hranu za koju mislite da vam je potrebno više, kao što je voće i povrće. Ako krenete da izbacujete stvari iz ishrane, kao što su namirnice koje imaju puno masti ili šećera možete osećati da previše sebi uskraćujete, a to će otežati promenu.
Izaberite više zdrave hrane u kojoj uživate. Napravite spisak namirnica koje volite, i vidite kako možete da ih zamenite zdravijim namirnicama.
Ne postavljajte ciljeve koji zahtevaju brzo gubljenje težine. Brz gubitak težine nije zdrav i teško se postiže.
Pratite svoj napredak
Zapisujte u dnevnik promene koje uvedete. da pratite zdrave stvari koje radite i čitajte ga kada počnete da posustajete ili se obeshrabrite.
Obratite pažnju na to kako se osećate. Možete li primetiti razliku kada jedete zdravo? Ili da li primetite razliku kada ponekad jedete nezdravo?
Obratite pažnju da li vam se menja lista omiljenih namirnica. Neke namirnice će vam postati omiljene iako ih ranije niste mnogo voleli. Povremeno možete raditi laboratorijske testove koji će pokazati kako nov način ishrane utiče na vase zdravlje.
Svaki put kada ostvarite cilj, nagradite sebe.
Razmislite o preprekama
Odvojite vreme za razmišljanje o tome šta bi moglo stati na put vašeg uspeha. Unapred planirajte kako da ih savladate.Evo nekoliko saveta za suočavanje sa preprekama:
Normalno je posustajati. Većina ljudi mora da pokušava iznova dok ne ostvare svoje ciljeve.
Ako osećate da odustajete, ne gubite vreme i energiju na loše misli i osećanja prema sebi. Setite se razloga zašto menjate ishranu, razmislite o napretku koji ste ostvarili, i budite dobri prema sebi. Onda ćete možda osećati da ste ponovo spremni da nastavite sa zdravom ishranom.
Ne zaboravite ni nagrade. Nešto čemu da se nadate i što će vam pomoći da istrajete.
IZVOR: PLANETA ZDRAVLJA
Нема коментара:
Постави коментар